خانه » آیا می دانید ملیات و عوارض کالاهای خاص در قانون جدید ارزش افزوده چقدر است؟؟؟

آیا می دانید ملیات و عوارض کالاهای خاص در قانون جدید ارزش افزوده چقدر است؟؟؟

در پست های قبلی نسبت  به تعاریف و کلیات قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده پرداختیم.چنانچه پست های قبلی را ندیده اید توصیه میکنم ابتدا آنها را مرور کنید. در این پست به تشریح ماده ۲۶ قانون جدید ارزش افزوده که نرخ مالیات و عوارض کالاهای خاص اعم از کالاهای نفتی،فلزات گرانبها، سیگار و سایر کالاهای آسیب رسان می باشد می پردازیم:

الف- کالاهای نفتی.

۱-انواع بنزین و سوخت هواپیما ۳۰درصد.

۲-نفت گاز، نفت سفید، نفت کوره، گاز طبیعی و گاز مایه ۱۵ درصد.

ب- طلا و جواهر و پلاتین:اصل طلا و جواهر و پلاتین بکار رفته در مصنوعات ساخته شده معاف از مالیات و عوارض می باشد اما اجرت ساخت، حق العمل کاری و سود فروشنده این کالاها مشمول مالیات و عوارض با نرخ ۹درصد می باشد.

پ- نوشابه های قندی گازدار و بدون گاز تولید داخل مشمول مالیات و عوارض با نرخ ۱۶درصد اما واردات آنها مشمول مالیات و عوارض ۳۶ درصد می باشد.

ت-انواع سیگار و محصولات دخاتی.

۱-سیگار، توتون پیپ و تنباکوی تولید داخلی ۲۵درصد.

۲- سیگار،توتون پیپ و تنباکوی تولید داخل با نشان بین المللی که فهرست آن هرساله توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و با تصویب هیأت وزیران ابلاغ می شود ۴۰ درصد.

۳-سیگار، توتون، پیپ و تنباکوی وارداتی  ۶۵ درصد.

۴- توتون خام وارداتی ۱۰ درصد.

۵- توتون فرآوریشده وارداتی(خرمن توتون) ۴۵ درصد.

نکته: نرخ های اعلام شده در این بند هرسال ۵ درصد افزایش می یابد تا زمانی که نرخ انواع سیگار و محصولات دخانی تولید داخل به ۵۵ درصد و تولیدات داخل با نشان بین المللی به ۹۵ درصد و انواع سیگار و محصولات دخانی به ۱۲۵ درصد برسد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *