خانه » از مالیات حقوق و دستمزد چه میدانید؟؟؟

از مالیات حقوق و دستمزد چه میدانید؟؟؟

از مالیات حقوق و دستمزد چه میدانید؟؟؟

مالیات حقوق و دستمزد چه نوع مالیاتی بوده و به چه کسانی تعلق میگیرد؟

مالیات حقوق در دسته بندی مالیات های تکلیفی و مستقیم قراردادرد.

مالیات تکلیفی چیست؟ یعنی کلیه پرداخت کنندگان حقوق وظیفه دارند میزان مالیات حقوق کارکنان خود را محاسبه و از حقوق آنها کسر کنند و در مهلت مقرر به اداراه امور مالیاتی پرداخت کنند.

مالیات مستقیم چیست؟ این مالیات بطور مستقیم از درآمد اشخاص حقیقی به دست می آید.

مالیات حقوق و دستمزد چیست؟ کلیه افرادی که مشغول به کار بوده و حقوق دریافت کرده و بیمه تامین اجتماعی برای آنها لحاظ می شود، باید بخشی از حقوق دریافتی خود را به عنوان مالیات به وزرات اموراقتصاد و دارایی پرداخت نمایند. میزان مالیات حقوق و دستمزد در هر سال متفاوت بوده وتوسط سازمان امور مالیاتی اعلام می شود. و کارفرمایان موظف اند ، طبق بخشنامه های ارسالی، مالیات تعلق گرفته به حقوق و مزایای کارکنان خود را کسر و به حساب تعیین شده ی وزرات اقتصاد و دارایی واریز نماید .

چه کسانی موظف به ارسال لیست مالیات حقوق هستند؟ مطابق با ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم کلیه پرداخت کنندگان حقوق موظف اند طبق بخشنامه های ارسالی، مالیات تعلق گرفته به حقوق و مزایای کارکنان خود را کسر نموده و به حساب تعیین شده ی وزرات امور اقتصادی و دارایی واریز نماید.

کارفرمایان تا یک ماه بعد از پایان هرماه مهلت دارند تا لیست مالیات حقوقی پرسنل خود را ارسال کنند.

نکته ۱: مطابق ماده ۱۹۷ قانون مالیاتهای مستقیم، در صورت عدم ارسال لیست مالیات حقوق معادل ۲ درصد کل مبلغ حقوق پرداختی جریمه لحاظ می شود.

نکته ۲:مطابق ماده ۱۹۹  افراد مکلف در صورت عدم پرداخت یا تاخیر در پرداخت مالیات در مهلت مقرر جریمه ای معادل ۱۰ درصد مالیات پرداخت نشده و به ازای هرماه تاخیر در پرداخت مالیات جریمه ای معادل ۲٫۵درصد مالیات حقوق را مشمول می شوند.

معافیت مالیاتی حقوق: میزان معافیت مالیاتی برای حقوق های مختلف  هرساله در قانون بودجه تعیین می شود. در لایحه ای که دولت پیشنهاد کرده است، حقوق بگیران  در سال۱۴۰۰، تا سقف ۴میلیون تومان، مشمول معافیت مالیاتی حقوق می گردند.بعبارتی دریافت سالانه ۴۸میلیون تومان، شامل معافیت مالیاتی خواهد شد.

معافیت های مالیاتی ماده ۹۱ قانون مالیات مستقیم چیست؟

در پست های بعدی به تشریح این ماده خواهیم پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *