خانه » از مفهوم نرخ صفرمالیاتی و تفاوت بین معافیت مالیاتی و نرخ صفر مالیاتی چه میدانید؟؟؟

از مفهوم نرخ صفرمالیاتی و تفاوت بین معافیت مالیاتی و نرخ صفر مالیاتی چه میدانید؟؟؟

نرخ صفر مالیاتی:

مالیات با نرخ صفر مشمول بنگاه‌ها و مشاغل غیردولتی یا خصوصی است و نوعی فرصت حمایتی است که از سوی قانون گذار به منظور حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران اعمال می شود. قانون گذار با استفاده از سیاست های مالی برای مدت معینی به خاطر ارتقاء اوضاع اقتصادی و حمایت از تولید و برای ممانعت از ورشکستگی مشاغل خصوصی و نیز برای افزایش فرصت های شغلی، بخشی از تولید کنندگان و سرمایه گذران را از پرداخت مالیات معاف میکند. مدت زمان این طرح محدود است و زمان آن باید توسط قانون گذار مشخص شود.

 

تفاوت نرخ صفر مالیاتی با معافیت مالیاتی:

در معافیت مالیاتی، عرضه کنندگان کالا و خدمات اجباری به ارسال اظهارنامه مالیاتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده ندارند. این گروه به معنای تمام کلمه از مالیات معاف هستند و هیچ تکلیفی در برابر قانون ندارند.

ولی در نرخ صفر مالیاتی شرکت ها موظف به ارائه دفاتر و اظهارنامه مالیاتی و غیره هستند. هرچند شرکت در طول سال، فعالیت و سود آوری نداشته باشد، باز هم موظف به ارائه اظهار نامه است.

 

در صورت عدم ارائه اظهارنامه مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد. در نهایت مالیات بر درآمد بنگاه هایی که مشمول نرخ صفر اقتصادی هستند، به نرخ صفر درصد محاسبه می شود.

شرکت هایی که نرخ صفر مالیاتی دارند پس از تحویل اظهارنامه، مالیات آنها بر اساس نرخ صفر محاسبه و اعلام می شود. اما در معافیت مالیاتی بعضی از مشاغل مانند تولید کنندگان گندم برای همیشه از پرداخت مالیات معاف هستند.

تفاوت بعدی در زمان میان این دو است. معافیت مالیاتی دائمی است ولی نرخ صفر مالیاتی محدود به مدت زمان مشخصی است و دائمی نیست.

نرخ صفر مالیاتی مربوط به بنگاه های اقتصادی غیر دولتی است و به منظور حمایت از کسب و کار های خصوصی است، اما معافیت مالیاتی بیشتر مربوط به شرکت و موسسات دولتی است.

 

مدت زمان اجرای نرخ صفر مالیاتی

الف)مدت زمان مالیات با نرخ صفر برای بنگاه‌های تولیدی خصوصی و خدماتی، مثل بیمارستان‌ها و مراکز گردشگری، به مدت پنج سال اجرا می‌شود.

ب)مدت زمان نرخ صفر مالیاتی برای مناطق کمتر توسعه یافته، ده سال می باشد. در این نواحی اگر بنگاه اقتصادی پس از ۱۰ سال، سودده نباشد و در مجموع درآمد آن به میزان ۲ برابر سرمایه اولیه نرسیده باشد، قانون نرخ صفر مالیاتی در مورد این بنگاه ها هم چنان اجرا می شود.

ج)بنگاه ها و شرکت های اقتصادی، زمانی که در نواحی ویژه اقتصادی تاسیس شوند یا در این مناطق وجود داشته باشند، قادر خواهند بود برای مدت ۲ سال از قوانین نرخ صفر مالیات، استفاده کنند. اگر بنگاه های اقتصادی در ناحیه ویژه اقتصادی و در مناطق کم توسعه واقع شود، این مدت زمان ۳ سال بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *