خانه » صورت معاملات فصلی

صورت معاملات فصلی

 

صورت معاملات فصلی چیست؟ صورت معاملات فصلی یک صورت مالی است که در آن به کلیه خرید و فروش هایی که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی، در یک فصل انجام می شود اختصاص داده میشود و با نام‌هایی از جمله گزارش خرید و فروش فصلی، گزارشات فصلی، معاملات فصلی خرید و فروش و دیگر موارد شناخته می‌شود.

بعبارت دیگر بر اساس ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم صاحبان کسب و کار و مشاغل که خرید و فروش انجام می‌دهند، موظف هستند که صورت معاملات خرید و فروش‌های خود را طی یک گزارش به صورت فصلی (هر سه ماه یکبار) به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند و سازمان امور مالیاتی موظف است، بر اساس رویدادهای مالی، میزان مالیات پرداختی را تعیین ‌کند. به زبان ساده تر رویدادهای مالی باید توسط مودیان، در سامانه مربوطه تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارسال شود و سازمان امور مالیاتی پس از بررسی مدارک (دفاتر قانونی، صورت حساب سود و زیان و غیره) وضعیت مالیاتی آنها را تعیین کند.

یکی از اقدامات مهمی که افراد مشمول مالیات باید انجام دهند ارسال فهرست معاملات فصلی در مهلت مقرر قانونی است. در پست های بعدی

قصد داریم به تشریح کامل مشمولین معاملات فصلی، تکالیف قانونی مشمولین معاملات فصلی، موارد عدم شمول ارسال معاملات، جرائم و …  بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *