خانه » لزوم تعادل سازی سه رکن بازار مالی

لزوم تعادل سازی سه رکن بازار مالی

fair

 

رییس کل بیمه مرکزی در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه؛
لزوم تعادل سازی سه رکن بازار مالی
صنعت بیمه سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد

رییس کل بیمه مرکزی در مراسم افتتاحیه نهمین نمایشگاه بورس بانک و بیمه با تاکید بر تعادل سازی بازار مالی در کشور، راهکارهای آن را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، عبدالناصر همتی با تاکید بر اینکه بحث بیمه در کشور آن گونه که بازار پول رشد کرده و در حد و اندازه و پتانسیل کشور رشد نکرده است، افزود: چنین نشست هایی برای توسعه بازار بیمه بسیار مفید است.

وی به ارزش افزوده بازارها در کشور اشاره کرد و گفت: ارزش افزوده بازار بیمه در بازارمالی کشور کمتر از ۱۰ درصد است. بالای ۹۰ درصد ارزش افزوده متعلق به سیستم بانکی، ۶ درصد بازار بیمه و حدود دو درصد متعلق به بازار سرمایه است.

همتی با تاکید بر اینکه باید در این نسبت ها تعادل ایجاد کرد، اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته یک سوم این نسبت در اختیار بیمه است؛ اگر در کشور نتوان نقش بازارهای بیمه و سرمایه را بازآفرینی کرد تمام فشارها بر بازار پول وارد می شود.

به گفته وی بازآفرینی بازار سرمایه از طریق توسعه بازار بدهی و بازآفرینی بازار بیمه از طریق توسعه بیمه های عمر وزندگی ممکن می شود و در صورتی که این دو بازار را بازآفرینی نکنیم تعادل ایجاد نمی شود.

همتی با اشاره به نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه اظهار داشت: امروز این سه رکن در کنار همدیگرند و تجربه دنیا ثابت کرده است که با توسعه بازار مالی می توان به رشد و توسعه پایدار رسید؛ این در حالی است که بدون توسعه بازار مالی قطعا در این مسیر به مشکل برخورد می شود؛ در حال حاضر بار سنگین تامین مالی بر دوش بانک ها است و بازار پول با مشکل مواجه شده است.

رییس کل بیمه مرکزی در ادامه به اقدامات پسابرجام صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: مراجعاتی که سرمایه گذاران خارجی به بخش خصوصی دارند نشان می دهد پتانسیل های جدی برای رشد وجود دارد و پیش بینی می شود بیمه ها در این دوره رشد قابل توجهی را داشته باشند در حال حاضر ۳۰ شرکت بیمه در کشور فعالند و ۲-۳ شرکت نیز در شرف اخذ مجوز هستند.

وی همچنین به اظهار تمایل چند بیمه معتبر خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت بیمه کشور اشاره کرد و ادامه داد: با راه اندازی کامل جریان پول در عرصه بین الملل مشکل صنعت بیمه برطرف شده و تاثیر برجام در این صنعت قابل مشاهده خواهد بود.

همتی به اجرای کامل بحث حاکیمت شرکتی در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: در سال گذشته صنعت بیمه کشور ۱۴ هزار میلیارد تومان خسارت پرداخت کرد.

وی در خاتمه اظهار داشت: امید است صنعت بیمه با راهبری بیمه ایران و پوشش های اتکایی به سمتی برود که به خدمات بزرگ این صنعت توجه شود و دولت نیز کمک کند تا جایگاه این صنعت در بین بازار مالی پیدا شود.

 

1 دیدگاه دربارهٔ «لزوم تعادل سازی سه رکن بازار مالی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *