خانه » محاسـبه حق سنوات با مثال – سال ۱۴۰۰

محاسـبه حق سنوات با مثال – سال ۱۴۰۰

یکی دیگر از تکالیف مهم واحد حسابداری مالی در پایان سال، محاسبه یا کنترل حق سنوات کارکنان می باشد.

 

تعریف حق سنوات:

طبق ماده ۲۴ قانون کار، در صورت خاتمه قرارداد کار، کار معین یا مدت موقت، کارفرما مکلف است به کارگری که مطابق قرارداد، یکسال یا بیشتر، به کار اشتغال داشته است برای هر سال سابقه، اعم از متوالی یا متناوب براساس آخرین حقوق، مبلغی معادل یک ماه حقوق به وی پرداخت نماید.

 

کارفرمایان می‌توانند حق سنوات را ماهانه پرداخت کنند اما بیشتر کارفرماها در انتهای سال یا زمان اتمام قرارداد این مبلغ را به پرسنل خود می‌پردازند. منظور از اتمام قرارداد می تواند موارد زیر باشد:

  • بازنشستگی
  • از کار افتادگی کلی
  • استعفای کارگر
  • اخراج کارگر
  • فوت کارگر بیمه شده
  • پایان قرارداد همکاری

نوع پایان یافتن همکاری در پرداخت حق سنوات تاثیری ندارد و بر اساس آخرین حقوق دریافتی کارگر محاسبه و پرداخت می شود.

آیا به کار کمتر از یک سال، سنوات تعلق می‌گیرد؟

در متن قانون صریحا به میزان کار حداقل به مدت یک سال یا بیشتر(مستمر یا متناوب) اشاره شده است. بنابراین حق سنوات برای کارگران یا افراد شاغل دارای مدت قرارداد کمتر از یک سال شامل نمی شود.

حق سنوات به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

حق سنوات به همه کارگران رسمی و غیررسمی، پاره وقت، تمام وقت، قراردادی یا … پرداخت می‌شود. تنها استثنای موجود، دانشجویان یا دانش آوزانی هستند که در فصل تابستان به کاری اشتغال یافته‌اند.

 

آیا حق سنوات مشمول مالیات می‌گردد؟

اگر میزان سنوات در آخر قرارداد پرداخت شود و فرد شاغل با آن شرکت طرف قرارداد همکاری، تسویه حساب کند، مالیاتی به حقوق سنوات او تعلق نخواهد گرفت. اما اگر او این پاداش را دریافت کند و هم چنان در شرکت مشغول به کار باشد، مالیات حقوق سنوات از مبلغ پرداختی به او کسر خواهد شد.

 

تا اینجا گفته شد که حق سنوات چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد. بیایید با یک مثال به محاسبه عیدی بپردازیم:

فرض کنید شرکت نمونه به دلیل مشکلات اقتصادی مجبور به تعدیل بخشی از نیروی خود شده است. آخرین حقوق پایه یک شخص که ۲۲ ماه(۶۶۰ روز) در آن شرکت کار کرده، ۶۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال می باشد. ضمن ارائه فرمول محاسبه، حق سنوات این شخص را حساب می کنیم:

۳۶۵ / کارکرد سنوات x حقوق پایه در حکم = حق سنوات

 

حال به محاسبه حق سنوات شخص فرض شده در اسلاید قبلی بر اساس فرمول مطرح شده می پردازیم:

 

۶۵،۰۰۰،۰۰۰x ۶۶۰ ÷۳۶۵=۱۱۷،۵۳۴،۲۴۷

 

نکته: در محاسبات بالا فرض بر این شده که شخص مذکور طی دوران کار خود حق سنوات نگرفته است. بنابراین از پرداخت مالیات سنوات نیز معاف می باشد.

 

امیدوارم مطالب و مثالهایی که در دو پست قبلی گفته شد، برایتان کارساز بوده و سوال های شما را در خصوص محاسبه عیدی و سنوات کارکنان سال ۱۴۰۰ را برآورده نماید.

اگر این مطلب برایتان مفید بوده، لطفا با بقیه دوستان و حسابداران هم به اشتراک بزارید.

موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *