خانه » معرفی رابط کاربری اکسل-بخش اول

معرفی رابط کاربری اکسل-بخش اول

سطح: مقدماتی و متوسط

معرفی رابط کاربری اکسل

شناخت ابزارها و منوهای اصلی و اولیه اکسل شاید کم اهمیت دیده شود اما اینطور نیست و برای یادگیری اصولی اکسل اولین قدم آشنایی و تسلط بر امکانات اماده اکسل می باشد. علاوه بر آن نحوه چیدمان صحیح این امکانات در صفحه اولیه اکسل موجب تسریع در انجام عملیات مختلف شده و استفاده از ابزارهای مختلف را کاربردی تر می کند. در این بخش به معرفی منوها، ابزارها و به عبارت کلی رابط کاربری اکسل خواهیم پرداخت. رابط کاربری اکسل در چندین نسخه اخیر تغییرات زیادی نداشته، بنابراین نگران نباشید اگر از نسخه های ۲۰۱۳ به بعد استفاده می کنید، مطالب به درد شما می خورد.

بخش ریبان (Ribbon)

ریبان پانلی است که شامل توابع گروه بندی شده از دکمه ها و لیست های کشویی سازماندهی شده می باشد. زبانه ها(Tab) دارای مجموعه متفاوتی از گروه هاست که هر گروه شامل چندین ابزار (دکمه ها) می باشد، مانند گروه های فونت(Font) و تراز(Alignment) که در زبانه Home قرار دارد.

در گوشه سمت راست پایین برخی از گروه ها، یک فلش مورب به نام Dialog Box Launcher وجود دارد. با کلیک بر روی این دکمه یک کادر محاوره ای برای آن گروه باز می شود که حاوی گزینه های بیشتر است. اگر گزینه ای مدنظرتان بود که در بین ابزارهای گروه وجود نداشت، فلش مربوطه را کلیک کنید تا ابزارهای بیشتری در اختیارتان قرار بگیرد.

زبانه های محتوایی نیز وجود دارد که بسته به چیزی که روی آن کار می کنید ظاهر می شوند. به عنوان مثال، اگر شما عکسی را درج کرده‌اید، هر زمان که عکسی انتخاب می‌شود، تب Picture Tools ظاهر می‌شود. زبانه های محتوایی امکانات و ابزارهای تخصصی و بیشتری را برای تنظیمات در اختیار قرار می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *